Bezelye Alerjisi

Bezelye, yüksek düzeyde karbonhidrat ve lif sağlayan, yağ oranı düşük yaygın tüketilen bir besin kaynağıdır. Bezelyenin kullanım alanının geniş olması yaygınlaşmasında büyük etkendir. Örneğin tek başına bir yemek olarak pişirilebilirken çeşitli yemeklere de eklenebilir ve toz haline getirilerek un şeklinde de kullanılabilir. Ancak bazı kişilerde bezelyeye karşı alerjik bir reaksiyon gelişebilir. Bezelyenin içinde bulunan birkaç madde, bu kişilerde bezelye alerjisi reaksiyon oluşmasına neden olabilir. Bağışıklık sistemi bu alerjenler (alerjik reaksiyona neden olan madde) ile karşılaştığında bu maddeleri zararlı olarak algılar ve bu durumla savaşmak için çeşitli kimyasallar salgılar. Salgılanan bu kimyasallar da vücutta, kaşıntı, döküntü, mide bulantısı ve daha çeşitli alerji belirtilerinin oluşmasına neden olur. 

Bezelyenin Özellikleri

Bezelye, 2 metre yüksekliğe kadar büyüyen ve çok sayıda küçük, buruşuk tohum içeren, yıllık bir yaşam döngüsüne sahip bir tırmanma bitkisidir. Bezelye dünyanın pek çok yerinde yetiştirilebilir.  Yiyecekler için çeşitli bezelye çeşitleri yetiştirilir. Bunlardan bazıları şekerli bezelye gibi baklalarla yenir bazıları ise taze yenmek üzere kurutulur ya da dondurulur. Tıbbi olarak bezelyenin, kontraseptif, fungistatik ve spermisidal olduğu bildirilmektedir. Bezelyede bulunan birkaç alerjen madde tespit edilmiştir. Olgunlaşmamış bezelye, olgun bezelyeye kıyasla daha düşük alerjeniteye sahiptir. Ancak bezelye tohumlarının tümü bir dereceye kadar alerjenite gösterir. Bezelye alerjenleri, pek çok baklagil gibi termal, kimyasal ve bazı dış etkilere karşı doğal bir dirence sahiptir. 

Bezelye Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Bezelye baklagiller arasında yer alır ve baklagiller çocuklarda ve yetişkinlerde yaygın olarak alerjiye neden olan bir besindir. Bezelye alerjisi olan kişilerde, atopik dermatit, astım, alerjik rinit, oral kaşıntı, kusma, ishal gibi belirtilerle birlikte besin alerjisi belirtilerine de neden olabilir. Bezelyenin içinde bulunan ve alerjik reaksiyona neden olabilecek birden çok madde vardır. Bu maddeler arasından hangi maddenin alerjik reaksiyona neden olduğunu saptamak önemlidir. Bu noktada kapsamlı bir alerji testi yaptırma gerekliliği vardır. Moleküler alerji testi, bezelye alerjisinde, alerjik reaksiyona neden olan maddenin saptanması konusunda kesin bilgiler verebilecek bir testtir. Bunun yanı sıra moleküler alerji testi, alerjinizin şiddetini de ölçebilen bir testtir. Çapraz reaksiyonu dışlayarak gerçek alerjiyi ortaya koyabilen moleküler alerji testi bezleye alerjisi ile ilgili tüm detaylara ulaşılması yönünden kullanılabilecek etkili ve kapsamlı bir alerji testidir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?