Soğan Alerjisi

Soğan yüzyıllar öncesinden beri var olan, ekilen en eski sebzelerden biridir. Soğan, Akdeniz iklimlerine özgüdür ancak dünya çapında kullanılmaktadır. Soğan hem kök olarak hem de kökten uzanan yeşil bitkileri ile tüketilen bir besindir. Çiğ olarak ve pişirilerek yenilen soğan sağlığa olan yararları nedeni ile de sık tercih edilir. Taze, kurutulmuş, salamura edilmiş, konserve ve hatta dondurulmuş soğan, birçok mutfakta en yaygın tatlandırıcılardan biridir. Soğan, bazı insanlarda alerjik bir tepkiye neden olabilir. Hassas kişilerde, soğana dokunmak, soğanı koklamak ve soğanı yemek alerjik reaksiyona neden olabilir. Bağışıklık sisteminin soğanda bulunan bazı maddeleri zararlı olarak algılaması alerjik reaksiyon nedenidir. Soğan, sarımsak, arpacık soğanı ve frenk soğanı ile birlikte Alliumun bitki cinsinin bir parçasıdır. Soğana alerjisi olan veya hassas olan kişiler genellikle aynı ailenin diğer üyelerine karşı da tepki gösterirler. Soğanda bulunan bir dizi alerjen karakterize edilmiştir; diallil disülfür soğanda bulunan önemli alerjenlerden biridir ve kontakt dermatite neden olur. 

Soğan Alerjisinin Belirtileri

Soğan alerjisi belirtileri genellikle soğan yedikten kısa süre sonra ortaya çıkar. Bazı durumlarda belirtilerin ortaya çıkması 2 saati bulabilir. Soğan alerjisinin belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterir ve bazı kişilerde çok şiddetli belirtiler meydana gelebilir. Soğan alerjisi tipik belirtileri ise şunlardır:

-Mide bulantısı,

-Kusma,

-İshal,

-Baş ağrısı,

-Kaşıntı,

-Kurdeşen veya kızarıklık,

-Yüz, dudak veya boğazda şişme,

-Nefes darlığı,

-Karın ağrısı,

-Öksürük veya hırıltılı solunum,

-Ağızda karıncalanma hissi,

-Bayılma veya baş dönmesi,

-Anafilaksi,

-Alerji ve hassasiyet.

Anafilaksi çok ciddi ve şiddetli bir reaksiyondur. Acil müdahale gerektiren anafilaksi belirtileri arasında, kan basıncında ani düşüş, hızlı veya zayıf nabız, baş dönmesi veya bayılma gibi durumlar bulunur. Müdahale edilmeyen anafilaksi ölüme neden olabilir. 

Soğan Alerjisinde Çapraz Reaksiyon

Soğan, pırasa, sarımsak, kuşkonmaz ve frenk soğanı da dahil olmak üzere Alliaceae ailesinin üyeleri arasında olduğu kadar cinsin farklı türleri arasında kapsamlı bir çapraz reaksiyon beklenebilir, ancak çapraz reaktivite seviyesi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Soğan, lipid transfer proteini içerir ve bu, lipid transfer proteini içeren diğer gıdalarla çapraz reaksiyona neden olabilir.

Soğan Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Soğan alerjisinde özellikle çapraz reaksiyon durumu sıklıkla bulunduğu için kapsamlı bir alerji testi yapılması gerekebilir. Bu sebeple alerji uzmanınız soğan alerjinizin teşhisi için moleküler alerji testi yöntemini kullanabilir. Moleküler alerji testi, çapraz reaksiyonu ortaya koyan ve 300 alerjeni saptayabilen kapsamlı bir alerji testidir. Alerjinizin moleküler yayılmasını ve şiddetini ölçebilen bu test aynı zamanda alerjik şok geliştirme riskini saptayabilir. Soğan alerjinizin şiddetinin belirlenmesi, tedavinin ne şekilde ilerleyeceğini belirleyecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?