Çavdar Alerjisi

Çavdar, diğer tüm tahıllar arasında en sert olanlardan biridir. Çavdar, ekmek yapımında, alkol fermantasyonunda, kağıt yapımında, ağaç endüstrisinde yakıt olarak ve hayvan yemi olarak da yaygın kullanılan bir tahıldır. Çavdar, yaz sonundan sonbahar ortasına kadar tohum veren bir besin kaynağıdır. Çavdar tüm iklim türlerine adapte olabilmesi ile birlikte, serin ve ılıman bölgelerde çok daha iyi yetişir. Çavdar, buğday ve diğer otlardan elde edilen bir tahıl tanesidir. Çavdar, özellikle ekmeğin yoğun olarak tüketildiği bölgelerde, yaygın alerji türlerinden biridir. Çavdar ununun solunması dahi alerjisi olan kişilerde reaksiyona neden olabilir.   Çavdar alerjisi, diğer tahıl alerjilerinde de olduğu gibi, cildi, gastrointestinal sistemi veya solunum yolunu etkileyen belirtilere neden olabilir. Çavdar tanesinde alerjenler karakterize edilmiştir. Çavdarda bulunan, Sec c 38, a-amilaz inhibitörleri alerjiye neden olabilir. 

Çavdar Alerjisi ve Çapraz Reaksiyon

Benzer protein yapısına sahip maddeler çapraz reaksiyona neden olabilir. Bağışıklık sistemleri alerjiye neden olan proteinle benzer proteinleri de aynı olarak algılayabilir ve bu duruma karşı bir reaksiyon geliştirebilir. Çavdar alerjisinde de çapraz reaksiyon durumu bulunabilir. Özellikle cinsin farklı türleri arasında kapsamlı bir çapraz reaktivite beklenebilir. Örneğin; çavdar, buğday, tritikale, arpa, yulaf, mısır ve pirinç bu durum için örnek oluşturabilir. Çavdar ve çavdar poleni arasında da çapraz reaktivite gözlemlenmiştir. Çavdarda bulunan alerjenler, buğday, arpa gibi diğer tahıl taneleri ile çapraz reaksiyon ve yulaf ve hatta patates ekstratlarıyla sınırlı çapraz reaksiyon gösterir. Çavdar alerjenleri tahılların yanı sıra ayrıca haşhaş tohumu, fındık, soya, çimen ve ağaç polenlerinden gelen alerjenler ile de çapraz reaktivite sergiler. 

Çavdar Alerjisi Belirtileri

Çavdar alerjisi, çavdar ununa çok fazla maruz kalan kişilerde, özellikle fırıncılarda besin alerji belirtilerine neden olabilir. Çavdar alerjisinin şiddeti kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Çavdar alerjisinin belirtileri genel olarak çavdara maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkar ve şu durumları içerebilir:

-Astım belirtileri,

-Alerjik rinit belirtileri,

-Hapşırma, 

-Hırıltılı solunum,

-Mide bulantısı, kusma,

-Karın ağrısı,

-İshal,

-Ürtiker,

-Kaşıntı,

-Atopik dermatit,

-Anjioödem,

-Nadir durumlarda anafilaksi.

Çavdar Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testinin Önemi

Çavdar alerjisinde çapraz reaksiyon olma olasılığı çok yüksektir. Bu sebeple alerjiye neden olan bileşenlerin tam olarak belirlenmesi gerekir. Bu doğrultuda alerji uzmanınız sizden moleküler alerji testi isteyebilir.  Moleküler alerji testi ile alerjiye neden olan alerjen kesin olarak saptanabilir. Alerjiye neden olan bileşenin saptanabilmesi çapraz reaksiyonla ilgili durumların da bilinmesini sağlar. Moleküler alerji testi aynı zamanda alerjinizin nedenini ve şiddetini de ortaya koyabilen bir testtir. Alerjinizin şiddetinin saptanması, alerjinizin tedavisini ve yönetimini kolaylaştıracaktır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?