Çemen Otu Tohumu Alerjisi

Çemen otu insanlar tarafından 6000 yıl kadar uzun bir süredir yetiştirilmektedir. Orta Doğu’da ortaya çıkan bu besin dünyanın çeşitli yerlerinde de yetiştirilmektedir. Çemen otu; fasulye, nohut, yonca ve yer fıstığı ile aynı familyaya ait yıllık bir bitki çeşididir. Çemen otu hem yaprakları hem de bitkileri için yetiştirilir. Yapraklar salatalarda, garnitür olarak, tatlandırıcı olarak ve köri soslarında kullanılır. Çemen otu genellikle baharat karışımları veya macunlarında bir bileşen olarak bulunur. Tohumdan elde edilen uçucu bir yağ, taklit akçaağaç şurubu, vanilya bileşimleri, meyan kökü, turşu ve benzer ürünlerde gıda aroması olarak kullanılır. Araştırmalar, çemen otu tohumlarının kanseri inhibe edebildiğini, kan kolesterol seviyelerini düşürdüğünü ve antidiyabetik bir etkiye sahip olduğunu ve ayrıca özellikle anoreksiya nervoza vakalarında iyileşme ve kilo alımını teşvik etmek için verildiğini göstermiştir. Bu özelliklerinin yanı sıra çemen otu tohumları bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olur. Çemen otunda bulunan ve karakterize edilen birkaç alerjen şunlardır; bir vicilin benzeri globülin, bir albümin, bir globulin ve bir Bet v 1 homologu. Çemen otu tohumları alerjisi ile baklagiller arasında az da olsa çapraz reaksiyon oluşabilir. 

Çemen Otu Tohumu Alerjisinin Belirtileri

Çemen otu tohumu alerjisi belirtileri, çemen otu tohumu tozunun yutulması, solunması veya harici uygulamasının akabinde ortaya çıkabilir. Nadir de olsa çemen otuna karşı ani şiddetli bir alerjik reaksiyon gelişebilir. Çemen otu tohumu alerjisinin belirtileri kişiden kişiye değişmekle birlikte tipik belirtiler şunları içerir:

-Yüzde, boğazda ya da ağızda şişlik,

-Nefes almada güçlük,

-Şiddetli astım belirtileri,

-Karın ağrısı, mide bulantısı, kusma

-Burun akıntısı,

-Hırıltılı solunum,

-Anafilaksi.

Anafilakside kan basıncında ani bir düşüş yaşanır ve bir şok hali oluşur. Anafilaksi çok ciddidir ve acil müdahale edilmesi gerekir. Tedavi edilmeyen anafilaksi, ölüme neden olabilir. 

Çemen Otu Tohumu Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Çemen otu tohumu alerjisi nadir görülen bir alerjidir. Buna rağmen etkileri şiddetli olabilir. Standart alerji testleri ile teşhisi zorlaşabilen çemen otu tohumu alerjinin teşhisi için alerji uzmanınız kapsamlı bir test olan moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi 300 alerjeni saptayabilen son teknoloji bir alerji testidir. Alerjinizin şiddetini de ölçümleyebilen bu test alerjik şok geçirme olasılığını da belirleyebilir. Çemen otu alerjiniz şiddetli ve ciddi bir alerji ise alerji uzmanınız size adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Adrenalin oto enjektörü, anafilaksi gibi ciddi bir reaksiyonda kullanılması gereken acil bir tedavi yöntemidir. Bu enjektörün kullanım detayları hakkında detaylı bilgilendirmeyi alerji uzmanınız yapacaktır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?