Brezilya Fındığı Alerjisi

Brezilya fındığı, Güney Amerika yağmur ormanlarına özgü dev bir ağacın tohumudur ve büyük, odunsu baklalar içinde kümeler halinde büyür. Çekirdekleri beyazdır ve yağ oranı yüksektir, yaklaşık% 70 yağ ve% 17 protein içerir. Brezilya fıstığı, aslen 17. yüzyılda Hollandalı ve Portekizli tüccarlar tarafından Avrupa’ya getirilmiştir. Brezilya fındığı popülerliğinin artması kullanım alanını genişletmiştir ve dünya genelinde tüketilmeye başlanmıştır. Brezilya fındığı, kurabiye ve diğer hamur işlerinde beklenmedik bir şekilde karşılaşılabilir. Kuruyemişlerden elde edilen Brezilya fındığı yağı, Peru ve diğer Güney Amerika ülkelerinde sabun yapımında yaygın olarak kullanılmakta ve aydınlatma amacıyla da kullanılmaktadır. Dünya çapında Brezilya fındığı yağı genellikle sabunlarda, şampuanlarda, saç bakım, onarım ürünlerinde ve cilt nemlendiricilerinde kullanılır ve kapsüllerin özleri böcek kovuculara dahil edilebilir. Ayrıca Brezilya fındığının ağaç kabuğu, karaciğer rahatsızlıklarını tedavi etmek için çaya dönüştürülür. Tohumlarının kabukları da mide ağrılarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Brezilya fındığı, duyarlı kişilerde alerji semptomlarına neden olabilen bir besindir. Brezilya fındığı alerjisi, genellikle şiddetlidir ve yaşamı tehdit eder. Brezilya fındığı alerjisi anafilaksi riski yüksektir. Anafilaksi genellikle nefes almada güçlük, boğazda şişme, boğulma hissi, baş dönmesi veya bilinç kaybı gibi belirtileri içerir. Ceviz veya badem alerjiniz varsa Brezilya fındığına alerjinizin gelişme ihtimali daha yüksektir.  Özellikle üretim sırasında birçok farklı yiyeceğin fındıkla temas etmesi nedeniyle, hangi gıdalardan kaçınılması gerektiğini belirlemek için birden fazla fındık alerjisini test etmek önemlidir.

Brezilya Fındığı Alerjisinin Belirtileri

Brezilya fındığına karşı alerji yaygındır, çoğunlukla yaşamın ilk birkaç yılında başlar, genellikle devam eder, ciddi ve potansiyel olarak ölümcül alerjik reaksiyonlara neden olur. Belirtiler arasında kusma, ishal ve gıda alerjisiyle ilişkili diğer belirtiler bulunur; atopik dermatit, ürtiker, anafilaksi, kaşıntı, dudak şişmesi ve hırıltılı solunum gibi belirtiler meydana gelebilir. Anafilaksi ciddi ve şiddetli bir reaksiyondur. Acil müdahale gerektiren anafilaksi, tedavi edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir. 

Brezilya fındığı alerjisinin belirtileri, fındığa dokunduktan, fındığı yedikten ve hatta bazı durumlarda fındığı soluduktan sonra da ortaya çıkabilir. Potansiyel olarak ciddi olabilen bu alerjinin belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. 

Brezilya Fındığı ve Çapraz Reaksiyon

Lecythidaceae familyası içinde kapsamlı bir çapraz reaktivite beklenebilir. Brezilya fındığı, pamuk, kakao çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği, kolza tohumu, Hint çekirdeği, İngiliz cevizi, hardal tohumu ve susam tohumlarına benzerlik gösteren birçok tohumda ortak olan bir protein içerir. Bu ortak proteinler çapraz reaksiyon oluşturabilir. Yer fıstığı ve Brezilya fıstığı arasında alerjenik çapraz reaksiyon da belirlenmiştir. Cevizin neden olduğu bir anafilaksi durumu, fındık ve Brezilya fındığına çapraz reaktivite ile birlikte bildirilmiştir.

Brezilya Fındığı Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Kuruyemiş alerjileri, şiddetli olma eğilimindedir. Bu sebeple herhangi bir belirti yaşamanız durumunda vakit kaybetmeden bir alerji uzmanınız gitmeniz gerekir. Brezilya fındığı alerjisinde çapraz reaksiyon durumu sıklıkla görülür. Bu sebeple bu alerjinin teşhisinde alerji uzmanınız, diğer alerjilerin varlığını ve potansiyel çapraz reaksiyonları da belirlemek isteyecektir. Alerji uzmanınız moleküler alerji testi ile alerjinize neden olan maddeyi, alerjinizin şiddetini, moleküler yayılımını ve çapraz reaksiyon durumlarını teşhis edecektir. Moleküler alerji testi kapsamlı bir alerji testidir ve 300 alerjeni saptayabilir. Brezilya fındığı alerjiniz şiddetliyse alerji uzmanınız size yanınızda taşımanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Adrenalin oto enjektörün kullanım detaylarını size anlatacak olan alerji uzmanınız potansiyel riskler hakkında da size eğitim verecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?