Kılıç Balığı Alerjisi

Balık alerjileri yaygın besin alerjilerinden biridir ve alerjiye neden olan balık türlerinden biri de kılıç balığıdır. Kılıç balığı, dünya genelinde mutfaklarda yer alan besin değeri yüksek bir balık türüdür. Ancak bazı kişilerde bu balığa karşı aşırı duyarlılık vardır ve bu kişilerde kılıç balığına karşı alerjik reaksiyon gösterebilirler. Bağışıklık sisteminin kılıç balığında bulunan bazı maddeleri zararlı ve tehdit olarak algılaması, bunun akabinde kendini korumak için histamin gibi kimyasallar salgılaması alerjik reaksiyonun oluşma nedenidir. Kılıç balığı alerjisi çocukluk çağında ortaya çıkabileceği gibi yetişkinlik döneminde de ortaya çıkabilir ve ömür boyu devam etme eğilimi gösterir. 

Kılıç Balığının Özellikleri

Kılıç balığı, Atlantik, Pasifik ve Hint okyanuslarının tropikal ve ılıman bölgelerinde yaygın olarak bulunan büyük deniz yırtıcı balıklarıdır. Messina Boğazı gibi yerlerde eski zamanlardan beri insanlar tarafından yiyecek için yakalanmışlardır ve şu anda dünya çapında önemli bir besin kaynağıdır. Kılıç balığı hem taze hem de dondurulmuş olarak bulunur, ancak taze kılıç balığının genellikle daha yüksek kalitede olduğu kabul edilir. Boyutları büyük olduğundan ve nispeten sert ete sahip olduklarından, kılıç balığı genellikle, ızgara veya mangalda pişirilen biftek şeklinde kesilerek satılır. Kılıç balığı yağlı bir balık olarak sınıflandırılır ve yüksek seviyelerde omega-3 yağ asitlerine sahiptir. İyi bir B6 vitamini kaynağıdır ve çok iyi bir protein, niasin, B12 vitamini, fosfor ve selenyum kaynağıdır.

Kılıç Balığı Alerjisi Belirtileri

Kılıç balığı alerjisi belirtileri, kılıç balığına maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkar. Kılıç balığı pişirilirken ortaya çıkan dumanı solumak bile bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Kılıç balığı alerjisinin belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterir ve bazı kişilerde anafilaksi adı verilen şiddetli bir reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi, kan basıncında ani düşüş, hızlı nabız ve baş dönmesi gibi belirtilerle kendini gösteren ciddi bir durumdur. Acil tıbbi müdahale edilmeyen anafilaksi ölüme neden olabilir. Kılıç balığı alerjisinin diğer belirtileri şunlardır:

-Mide bulantısı, kusma, ishal,

-Kaşıntı, kızarıklık, deri döküntüsü, 

-Egzama, kurdeşen,

-Vücudun çeşitli yerlerinde şişlik,

-Hırıltılı solunum,

-Nefes almada güçlük,

-Alerjik şok.

Kılıç Balığı Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi, 300 alerjen ve bileşene bakabilen, bileşene dayalı detaylı ve kapsamlı bir alerji testidir. Ciddi alerjilerin teşhisinde moleküler alerji testinin kullanılması oldukça faydalıdır. Balık alerjileri ciddi alerjiler kategorisindedir ve bu sebeple kılıç balığı alerjisinin teşhisinde de moleküler alerji testinin kullanılması faydalı olacaktır. Kılıç balığı alerjisinin moleküler yayılımını ve şiddetini inceleyen bu test, alerjinizin ciddiyetini de ortaya koyacaktır. Alerjiniz ciddiyse eğer sürekli yanınızda bulundurmanız gereken acil durum ilacı olan adrenalin oto enjektörü alerji uzmanınız tarafından reçete edilecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?