Hardal Alerjisi

Hardal alerjisi, baharat alerjileri arasında en yaygın olan alerjilerdendir. Genellikle çocukluk çağında gelişen hardal alerjisi, yetişkinlik döneminde de ortaya çıkabilir. Siyah, kahverengi, sarı ve doğu hardalları vardır. Sarı hardallar, alerjik reaksiyona yaygın neden olan hardal türüdür. Sarı hardaldaki başlıca alerjen Sin a 1’dir. Doğu hardaldaki alerjen ise Bra1’dir. Hardal alerjisine sahip kişilerin sayısı dünya genelinde gittikçe artış göstermektedir. Hardal alerjisinin, gerçek bir besin alerjisi olduğu için ciddi bir alerji olarak kabul edilir ve belirtileri şiddetli olabilir. 

Hardalın Özellikleri

Hardal bitkisi, Brassicaceae familyasından Brassica ve Sinapi cinslerinde bulunan bir bitki türüdür. Hardal tohumu baharat olarak kullanılır. Hardal tohumlarını; su, sirke veya diğer sıvılarla öğütmek ve karıştırmak sarı çeşniyi oluşturur. Hardal tohumları ayrıca hardal yağı yapmak için preslenebilir ve hardal yaprakları yeşil olarak da yenilebilir. Hardal çok uzun yıllardır ve kullanılan ve ilk kullanılan zaman dilimi milattan önceki yıllara dayanan yaygın bir tat vericidir. Cips, simit, barbekü sosu, ketçap, mayonez, balık sosu, salata sosları, turşular, işlenmiş şarküteri ürünleri, soslar, baharat karışımları ve tatlandırıcılar hardal içerebilir. 

Hardal Alerjisinin Belirtileri

Hardal alerjisi genellikle çocukluk döneminde ve 3 yaşından önce başlar. Hardal alerjisinin ciddi belirtilere sebep olabilir ve hayatı tehdit edebilir. Hardal alerjisinin belirtileri şunlardır:

-Egzama,

-Kızarıklık,

– Ürtiker veya kaşıntı gibi deri reaksiyonları,

-Dudakların, dilin ve boğazın şişmesi,

-Vücudun çeşitli yerlerinde şişlik,

-Hırıltılı solunum,

-Burun akıntısı ve hapşırma,

-Mide bulantısı, ishal, kusma,

-Karın ağrısı,

-Baş dönmesi,

-Anafilaksi.

Anafilaksi çok şiddetli bir alerjik reaksiyondur. Anafilaksi sırasında, nefes almayı engelleyecek kadar boğaz şişme meydana gelebilir, hızlı ve düzensiz nabızla gibi hayatı tehdit eden bir durum ortaya çıkabilir. Acil tıbbi müdahale edilmeyen anafilaksi, ölüme sebep olabilir. 

*Herhangi bir besin alerjisi olan kişiler ve ailesinde hardal alerjisi öyküsü bulunan kişilerin hardal alerjisi geliştirme olasılığı daha yüksektir ve bu kişiler risk grubundadır. 

Hardal Alerjisi ve Çapraz Reaksiyon

Belirli bir yiyeceğe alerjisi olan kişiler, alerjiye neden olan proteinlerin benzer olduğu farklı bir yiyeceğe de tepki verebilir. Bu durum çapraz reaksiyon olarak adlandırılır. Hardal alerjisi olan bazı kişilerde bazı kişilerde çapraz reaksiyon gözlemlenmiştir. Alerji uzmanınız, çapraz reaksiyon durumunu da belirleyici testler yapabilir. 

Hardal Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Hardala alerjisi, ciddi bir besin alerjisi olduğu için mutlaka teşhis edilmelidir. Hardal alerjisinin belirtilerinden herhangi birini yaşamanız durumunda bir alerji uzmanı ile görüşmeniz gerekir. Alerji uzmanınız ciddi reaksiyonlara neden olabilecek hardal alerjisi için sizden kapsamlı bir moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi bileşene dayalı bir testtir ve alerjinize neden olan maddeyi net bir şekilde ortaya koyar. Moleküler alerji testinde kan örneğiniz alınır ve laboratuvar ortamında detaylı bir şekilde incelenir. Çapraz reaksiyon durumu da incelenerek alerjinizin gerçek bir alerji olup olmadığı belirlenir. Hardal alerjisi anafilaksi adı verilen bir alerjik şok durumuna neden olabilir. Moleküler alerji testinde alerjinizin şiddeti de ölçülerek anafilaksi eğilimi olup olmadığı belirlenir. Şiddetli alerjik reaksiyon durumunuz varsa alerji uzmanınız size sürekli yanınıza taşımanız gereken bir adrenalin oto enjektör reçete edecektir. Bu enjektörün kullanılması gereken durumlar ve kullanım şekli ile alakalı alerji uzmanınız size eğitim verecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?