Çilek Alerjisi

Çilek gibi yiyeceklere alerjik reaksiyon, vücudunuzun bağışıklık sisteminin çilekte bulunan bazı maddeleri zararlı olarak algıladığında ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi bu maddenin tehlikeli olduğunu düşündüğü için bu maddeye karşı savaş açar. Antikor ve histamin gibi kimyasallar üreten bağışıklık sistemi, alerjik reaksiyona neden olur. Çilek alerjisi yaygın görülen bir alerji türüdür. 

Çilek Meyvesinin Özellikleri

Çilek, çok uzun yıllardır yetiştirilen bir bahçe meyvesidir. Çilek, Fragaria çinisinin yaygın olarak yetiştirilen melez bir türüdür. Çilek taze olarak da çok yaygın olarak tüketilmesinin yanı sıra; reçel, çikolata, turta, kek, unlu mamüller, meyve suyu, dondurma gibi yiyeceklere de tat ve aroma vermesi için ekleniyor. Yapay çilek aromaları ayrıca, sabun, dudak parlatıcısı, parfüm ve benzeri pek çok üründe de kullanılıyor. Çilek kendi içinde türlere ayrılır ve çileğin 600’den fazla çeşidi vardır. Çilek, sağlığa olan faydaları nedeni ile tercih edilen bir meyveler arasında yer alıyor. Su ve lif içeriğinin yüksek olması nedeniyle kabızlığı önleyici etkisi bulunuyor. Çileğin sağlığa bazı faydaları ise şunlardır; kalp sağlığını destekler, kanser riskini azaltır, kan basıncını düzenler. 

Çilek Alerjisinin Belirtileri

Çilek alerjisinin belirtileri, çileği yedikten kısa süre sonra ortaya çıkar. Bazı durumlarda belirtilerin ortaya çıkması biraz daha uzun sürebilir. Çilek alerjisi belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve belirtiler bazı kişilerde daha şiddetli olabilir.

Çilek alerjisinin belirtileri şunlardır:

-Boğazda gerginlik,

-Ağız içinde karıncalanma hissi,

-Hırıltı,

-Ciltte kaşıntı,

-Egzama,

-Kurdeşen,

-Mide ağrıları,

-Mide bulantısı,

-Öksürük,

-Burun tıkanıklığı,

-Baş dönmesi,

-İshal, kusma,

-Anafilaksi.

Anafilaksi yani alerjik şok çok şiddetli ve ciddi bir reaksiyondur. Anafilaksi durumunda; kan basıncında ani ve şiddetli düşüş, boğazda şişme, dilde şişme, baş dönmesi, hızlı nabız, bilinç kaybı gibi belirtiler meydana gelir. Acil tıbbi müdahale gerektiren alerjik şok, müdahale edilmediği durumlarda ölüme sebep olabilir. 

Çilek Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Çilek alerjisinin teşhisinde standart alerji testleri de kullanılabilir. Ancak sonucun daha kapsamlı ve net olması için alerji uzmanınız moleküler alerji testi yaptırmanızı isteyebilir. Moleküler alerji testinde kan örneğiniz alınır ve laboratuvar ortamında detaylı bir şekilde incelenir. Moleküler alerji testi bileşene dayalı bir alerji testidir ve alerjiye neden olabilecek 300 maddeye moleküler alerji testi ile bakılabilir. Moleküler alerji testi aynı zamanda alerjinizin şiddetini de ortaya koyabilecek sonuçları sağlaması bakımından özellikle anafilaksi riski olan alerjilerde tercih edilen bir testtir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?