Papaya Alerjisi

Papaya, duyarlı kişilerde papaya alerjisi belirtilerine neden olabilen bir besindir. Papayada bulunan birkaç alerjen karakterize edilmiştir. Lateks hem meyve hem de bitkide bulunur ve olgunlaşmamış meyvenin kesilmesinden sonra çeşitli olgunlaşma aşamalarında belirgindir. Bitki proteinazları, çoğunlukla papaya ağacının olgunlaşmamış meyvesinde bulunur. Ek olarak papayada muhtemelen çok az klinik öneme sahip bir profilin gösterilmiştir. Cinsin farklı bireysel türleri arasında kapsamlı çapraz reaktivite beklenebilir.

Papaya Özellikleri

Papaya ağacı, dünya çapında tropikal ve subtropikal bölgelerde yaygın olarak yetiştirilir, ancak Batı Hindistan, Meksika veya Orta Amerika’da ortaya çıkmıştır. İki tür papaya meyvesi vardır; Meksika ve Hawaii. Hawai çeşitleri, süpermarketlerde yaygın olarak bulunan papayalardır, armut biçimli meyveler genellikle yaklaşık yarım kilo ağırlığındadır. Meksika papayaları dikdörtgen şeklindedir ve 5 kg ağırlığa kadar çıkabilir. Kabuk rengi sarıdan yeşile değişir, meyve eti çeşidine bağlı olarak parlak turuncu, sarı veya pembemsi olur ve ortada küçük siyah tohumlar kümelenir. Düzgün olgunlaşmış bir papaya sulu, tatlı ve tadı kavun kavuna benzer. Papaya, içecek, salata, marmelat ve tatlı yapımında kullanılabilir. Papayanın tohumlar, karabiberleri andıran baharatlı bir tada sahiptir. Bir proteaz enzimi olan papain, olgunlaşmamış meyvenin lateksinden elde edilir ve ayrıca yapraklarda ve gövdede bulunur. Et yumuşatıcı, bira üretiminde temizleme ajanı, kontakt lens temizleyici ve biyokimya ve ilaç endüstrilerinde reaktif gibi birçok endüstriyel ve tüketici kullanımına sahiptir. Papaya, aynı zamanda tereyağında bulunan ve plastik üretiminde kullanılan bir yağ asidi olan butirik veya butanoik asit içerir.

Papaya Alerjisinin Belirtileri

Papaya alerjisinin belirtileri tipik olarak papaya yedikten birkaç dakika sonra ortaya çıkar. Ancak bazı durumlarda belirtilerin ortaya çıkması birkaç saati bulabilir. Belirtiler oral alerji sendromunu içeren belirtilerdir genellikle. Yaygın belirtiler arasında ağızda veya boğazda kaşıntı veya tahriş, dudak çevresinde şişlik bulunur. Şiddetli vakalarda, boğazda şişme de meydana gelebilir ve bu da potansiyel olarak solunum güçlüğüne neden olabilir. 

Papaya Alerjisi ve Oral Alerji Sendromu

Papaya alerjisi tipik olarak oral alerji sendromunun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Oral alerji sendromu, bitki proteinleri ile belirli meyve veya sebzelerin poleni arasında çapraz reaksiyon meydana geldiğinde ortaya çıkar. Bu durum, meyve ve sebzelerdeki proteinlerin orijinal bitki proteinine benzer görünmesine neden olur. Bağışıklık sistemi belirli bir bitki proteinine alerjik reaksiyon gösterdiğinde, benzer proteinler içeren meyve ve sebzelere de reaksiyon gösterebilir. Lateks alerjisi olan bireylerin papaya için çapraz reaktif bir alerjisi olabilir.

Papaya Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Papaya alerjisi farklı nedenlerle gerçekleşebilir. Genel olarak papaya alerjisi çapraz reaksiyondan dolayı ortaya çıkar ancak teşhisin net bir şekilde konulabilmesi için detaylı bir inceleme yapılması gerekir. Alerji uzmanınız, alerjinizi detaylı inceleyebilmek için kapsamlı bir alerji testi yapabilir. Moleküler alerji testi bu noktada kapsamlı olması sebebi ile tercih edilebilecek bir testtir. Çapraz reaksiyonu ortaya koyan moleküler alerji testi alerjinin şiddetini ve moleküler yayılmasını da inceler. Papaya alerjisi nispeten nadir bir alerjidir ve teşhisi zor olabilir. Bu sebeple etkili ve kapsamlı bir test olan moleküler alerji testi ile teşhis konulabilir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?