Istakoz Alerjisi

Kabuklu deniz ürünlerine karşı gelişen alerjiler, dünya genelinde yaygın olarak görülen besin alerjilerinden biridir. Kabuklu deniz ürünleri, şiddetli olma potansiyeli olan ve yaşam boyu sürme eğilimi gösteren ciddi alerjilerdir. Kabuklu deniz ürünlerinden olan ıstakoza karşı da alerji gittikçe yaygınlık kazanmaktadır. Istakozda bulunan bazı proteinlerin bağışıklık sistemi tarafından tehdit olarak algılanması, alerjik bir tepkiye neden olur. Kendini korumak için histamin gibi kimyasallar üreten bağışıklık sistemi, ıstakoz ile karşılaştığında bu kimyasalları salar ve alerjik reaksiyon belirtileri ortaya çıkar. 

Istakozun Özellikleri

Istakoz, Karayipler ve Akdeniz de dahil olmak üzere dünyanın hemen hemen tüm sıcak denizlerinde bulunur, ancak özellikle mercan resiflerinde ve kaya yarıklarında yaşadıkları Avustralya’da daha yaygındır. Diğer kabuklu türlerinde olduğu gibi, ıstakozun da sadece bazı kısımları yenilebilir, özellikle kuyruk, bacak ve pençe eti. Genellikle ya bütün olarak ya da sadece kuyrukları satılır ve servis edilir. Buharda pişirme, ızgara veya haşlama gibi çeşitli şekillerde hazırlanabilirler. Istakoz termidoru, ıstakoz salatası ve ıstakoz ruloları dahil olmak üzere ıstakozun yerini almak için birçok tarifte kullanılırlar. Mercan olarak bilinen karaca da, tomalley olarak bilinen karaciğer gibi yenilebilir, ancak belirli toksinlerin varlığından dolayı düzenli olarak yenmemelidir. Istakoz, doymuş yağ bakımından düşüktür, iyi bir niasin, fosfor ve bakır kaynağıdır ve kolesterol açısından nispeten yüksek olmasına rağmen çok iyi bir protein, B12 vitamini, çinko ve selenyum kaynağıdır.

Istakoz Alerjisi Belirtileri

Istakoz alerjisi belirtileri, diğer kabuklu deniz ürünleri alerjilerinin belirtileri ile aynıdır. Bu belirtiler bazı kişilerde oldukça şiddetli gelişir. Istakoz alerjisinin belirtileri şöyle sıralanabilir:

-Ağızda karıncalanma,

-Karın ağrısı, mide bulantısı, ishal veya kusma,

-Nefes darlığı veya hırıltılı solunum,

-Kaşıntı, kurdeşen veya egzama,

-Yüz, dudak, dil, boğaz, kulaklar, parmaklar veya ellerde şişme,

-Baş dönmesi, baş dönmesi veya bayılma.

En ciddi vakalarda anafilaksi olarak bilinen ciddi, hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyon ortaya çıkabilir. Anafilaktik bir reaksiyon, acil tıbbi müdahale gerektirir. Anafilaksi semptomları şunları içerir:

-Nefes almayı zorlaştıran şişmiş bir boğaz (veya boğazda yumru),

-Hızlı nabız,

-Aşırı baş dönmesi veya bilinç kaybı,

-Kan basıncında şiddetli bir düşüş (şok).

Istakoz Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Istakoz alerjisi, yaşamı tehdit eden anafilaktik bir reaksiyona neden olabilir. Bu sebeple ıstakoz alerjisinin teşhisinin detaylı bir şekilde yapılması alerjinin incelenmesi faydalı olacaktır. Alerji uzmanınız alerjinizin kaynağına inmek için moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi, alerjen ve bileşene dayalı bir alerji testidir. Alerjinizin nedenini saptayan bu test, alerjinizin moleküler yayılımını inceler ve alerjinizin şiddeti hakkında da bilgi sağlar. Çapraz reaksiyon hakkında da bilgi sağlayan bu test, kaçınmanız gereken diğer alerjenleri de belirler. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?