Midye Alerjisi

Midye alerjisi, kabuklu deniz ürünleri kategorisinde yer alan yaygın besin alerjilerinden biridir. Midyede bulunan bazı maddeler bağışıklık sistemi tarafından zararlı olarak algılanır ve bu durum bağışıklık tepkisine yol açar. “Zararlı” madde ile mücadeleye girişen bağışıklık sistemi antikor ve histamin gibi kimyasallar üretir. Vücut, midye ile bir sonraki karşılaşmasında histamin salınır ve alerjik reaksiyon belirtileri ortaya çıkar. Midye alerjisi, çoğunlukla diğer ilgili yumuşakçalara karşı alerji ile ilişkilidir. Yumuşakçalar arasında, özellikle aynı sınıfta (çift kabuklular, kafadanbacaklılar veya karından bacaklılar) çapraz reaksiyonlar bulunur. İstiridye ile midye arasında çapraz reaksiyon beklenebilir

Midyenin Özellikleri

Midyeler, yenilebilir deniz çift kabuklu yumuşakçalarıdır ve dünyanın dört bir yanındaki soğuk denizlerde gelgit arası alanlarda bulunur. Binlerce yıldır insanlar tarafından gıda olarak tüketilen popüler bir deniz ürünüdür ve birçok bölgesel mutfakta yer alır. Midyenin hazırlanma şekilde ülkeler arasında değişiklik gösterir. En büyük küresel midye tüketicisi, dünya çapındaki toplam yıllık avın % 40’ından sorumlu olan Çin’dir. Çeşitli şekillerde hazırlanabilir, füme, haşlama, buharda pişirme, kavurma, ızgara, tereyağı veya bitkisel yağda kızartılabilir. Ayrıca çorba ve güveçte de kullanılabilirler. Midye iyi bir çinko ve folat kaynağıdır, mükemmel bir selenyum ve B12 vitamini kaynağıdır.

Midye Alerjisi Belirtileri

Midye alerjisi belirtileri, diğer kabuklu deniz ürünleri alerjileri ile tipik olarak aynıdır. Reaksiyon belirtileri, midyeye maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkar. Midyenin çok az bir miktarı bile reaksiyon için yeterlidir. Midyenin pişirilmesinden çıkan duman bile bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Midye alerjisinin belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterir ve şu durumları içerir:

-Mide bulantısı,

-Kusma,

-Karın ağrısı, ishal,

-Vücudun her yerinde kurdeşen (ürtiker),

-Ağız veya boğazda ve çevresinde kaşıntı, uyuşma,

-Dil ve dudakların şişmesi,

-Baş dönmesi ve kafa karışıklığı,

-Boğazda sıkışma veya nefes alamama hissi,

-Öksürük,

-Anafilaksi (şoka ve ölüme yol açabilen yaşamı tehdit eden bir reaksiyon).

Midye Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi, alerjiyi derinlemesine inceleyen, kapsamlı bir test olduğu için ciddi alerjilerin teşhisi için kullanılması faydalı olacaktır. Deniz ürünlerinden kaynaklanan alerjiler şiddetli reaksiyonlara neden olabilir ve alerjini şiddetinin bilinmesi, önlem ve tedavi açısından gereklidir. Alerjinin yayılımını ve şiddetini ölçen moleküler alerji testi, alerjik şok yani anafilaksi riskini belirleme konusunda yararlıdır. Alerjiniz şiddetliyse eğer alerji uzmanınız size adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektör, alerjik şok gibi ciddi reaksiyonların tedavisinde kullanılan acil tedavi yöntemidir. Yüzlerce alerjeni inceleyen bu test, çapraz reaksiyon konusunda da bilgi sağlar.

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?