Kabak Çekirdeği Alerjisi

Kabaklar, milattan önceki yıllardan beri kullanılan ve yetiştirilen en eski bitkilerden biridir.  Kabakların ilk olarak Meksika’da ortaya çıktığı düşünülmektedir ancak şu an ılıman ve tropikal bölgelerde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Kabak çekirdeği, çiğ ya da pişmiş olarak yenilebilir. Kabak çekirdeğinin yağı da yapılabilmektedir. Kabak çekirdeği demir, çinko, magnezyum, çoklu doymamış yağ asitleri, potasyum, B2 vitamini (riboflavin) ve folat bakımından zengindir. Ayrıca karotenoidler ve E vitamini gibi antioksidanlar içerir. Kabak tohumları, kabukları bozulmamış haldeyken kavrulmuş veya yağda kızartılabilir ve özellikle Orta Amerika ülkelerinde popüler olan fındık gibi tuzlu atıştırmalık olarak yenilebilirler. Salatalara, çorbalara, tahıllara ve ayrıca unlu mamullere eklenebilir. Kabak çekirdeği bir bitkisel yağ kaynağıdır, ancak tohumun küçük olması ve kabuğun lifli olması nedeniyle elde edilmesi ve çıkarılması zordur. Tohumlardan un da üretilebilir ve ekmek ve benzeri bir yiyecek yapmak için diğer tahıllarla karıştırılabilir. Kabak çekirdeği protein açısından da oldukça zengin bir besindir. Tüm bu özelliklerinin yanında bazı kişilerde kabak çekirdeğine karşı alerjik reaksiyon gelişebilir. Bağışıklık sisteminin kabak çekirdeğinde bulunan maddeleri zararlı olarak algılamasın kabak çekirdeği alerjisi reaksiyona neden olur. Kabak çekirdeği aynı familyanın diğer üyeleri ile çapraz reaksiyona girebilir. Kabak, kabak çekirdeği, kavun, karpuz ve salatalık arasında klinik çapraz reaktivite gözlemlenmiştir.

Kabak Çekirdeği Alerjisinin Belirtileri

Kabak alerjisi belirtileri tipik besin alerjisi belirtileri ile aynıdır. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve bazı kişilerde hayatı tehdit eden boyutlara ulaşabilir. Kabak çekirdeği alerjisinin belirtileri şöyle sıralanabilir:

-Kaşıntı,

-Astım,

-Yüzde ve dudaklarda şişme,

-Boğaz ve ağızda kaşıntı,

-Hapşırma,

-Burun tıkanıklığı,

-Ağız ve boğazda şişlik,

-Ciltte kabarcıklar ve kaşıntı,

-Ağız bölgesinde karıncalanma,

-Anafilaksi.

Kabak çekirdeği alerjisinde anafilaksi nadir görülen bir durumdur ancak potansiyel olarak yaşamı tehdit edecek şiddettedir. Anafilaksi belirtileri arasında; kan basıncında ani düşüş, hızlı veya zayıf nabız, baygınlık gibi durumlar yer alır. Tıbbi müdahale gerektiren anafilaksi, müdahale edilmediğinde ölüme neden olabilir. 

Kabak Çekirdeği Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Kabak çekirdeği alerjisi teşhisinde moleküler alerji testinin kullanılması kapsamlı sonuç verecektir. Kabak çekirdeği alerjisi yaygın görülen bir alerji olmadığı için standart alerji testleri ile teşhisi zor olabilir. Bu sebeple kapsamlı bir test ile test ile teşhis edilmesi faydalı olacaktır. Moleküler alerji testi kabak çekirdeği alerjisinin şiddetini de saptayarak alerjik şok riskini ölçebilecektir. Kabak çekirdeği alerjiniz şiddetli olma eğilimindeyse, alerji uzmanınız size adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörün kullanım detaylarını alerji uzmanınız size anlatacaktır. Moleküler alerji testi yanı zamanda çapraz reaksiyonu da inceler ve duyarlı olabileceğiniz diğer besinleri de belirler. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?