Mango Alerjisi

Hindistan, Pakistan ve Filipinler’in ulusal meyvesi olan mango, kaju ailesi Anacardiaceae’ye ait bir ağaçta yetiştirilir. Bu, zehirli meşe, zehirli sumak ve zehirli sarmaşık içeren aynı bitki ailesidir. Mangonun lezzetli olması dünya çapında yayılmasına neden olmuştur ve bu yayılma ile birlikte mango alerjisi besin alerjileri arasında daha büyük yer kaplamaya başlamıştır. Besin alerjileri yaygındır ve neredeyse herkesi hayatlarının bir noktasında etkiler. Besin alerjilerinden bazıları oral alerji sendromu için yüksek bir eğilime sahip olan meyveleri, belirli polenler ve meyveler arasında vücudun aynı olduğunu kabul ettiği bir çapraz reaksiyonu içerir.

Mango ve Oral Alerji Sendromu

Oral alerji sendromu, taze meyve yedikten sonra ortaya çıkan ve genel olarak kısa süre içinde düzelen bir alerjidir. Mango ve bazı polenlerdeki proteinlerin yapısal benzerliği oral alerji sendromunun ortaya çıkmasına neden olur. Oral alerji sendromunda belirtiler ağız çevresini içeren kaşıntı ve karıncalanma hissi ile kendini gösterir. Bağışıklık sistemi bu yapısal benzerlikten dolayı iki proteine de tepki verir. Mango alerjisi çapraz reaksiyonun sonucu oluşabileceği gibi nadir de olsa mangonun kendisine karşı da gelişebilir. 

Mango Alerjisinin Belirtileri

Mango alerjisinin belirtileri, alerjinin sebebine göre ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Genel olarak mango alerjisinin belirtileri iki tür olarak kategorize edilir. Birinci türde alerji cilt reaksiyonlarına neden olur; ikinci türde ise çok daha şiddetli sistemik bir reaksiyon gelişir. Mango alerjisinin belirtileri şu durumları içerir:

Kontakt dermatit; temasa bağlı oluşur ve genel olarak mango ile temas edilen bölgede kızarıklık, kaşıntı, şişme, deride pullanma gibi bulgular oluşur. Kontakt dermatit genellikle mangoya maruz kaldıktan kısa süre içinde ortaya çıkar ancak bazı durumlarda belirtilerin ortaya çıkması biraz uzun sürebilir. 

Şiddetli anafilaktik tepki: anafilaksi hayatı tehdit eden çok ciddi bir durumdur. Anafilaksi durumunda; boğazda şişme, kan basıncında ani düşüş, nefes almada zorluk, baş dönmesi, hava yollarının tıkanması gibi şiddetli belirtiler yer alır. Tıbbi müdahale edilmeyen anafilaksi ölüme neden olabilir. 

Mango Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Mango alerjisine sebep olan birden fazla durum vardır. Mango alerjisinin tedavi edilebilmesi, kontrol altına alınabilmesi veya yönetilebilmesi için alerjiye sebep olan maddenin belirlenmesi gerekir. Mango alerjisinde çapraz reaksiyonun incelenmesi, alerji çapraz reaksiyondan kaynaklanmıyorsa eğer alerjinin şiddetinin de ölçülmesi gerekir. Bu sebeple alerji uzmanınız sizden kapsamlı bir alerji testi isteyebilir. 300 alerjeni ve bileşeni saptayabilen moleküler alerji testi alerjinizle ilgili tüm bilinmeyenleri ortaya çıkaracaktır. Alerjinizin moleküler yayılımını da inceleyen bu test anafilaksi geçirme eğilimini de saptayacaktır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?