Antep Fıstığı Alerjisi

Antep fıstığı (Pistacia vera), potansiyel sağlık yararları nedeniyle oldukça tüketilen ve beğenilen bir kuruyemiş çeşididir. Bununla birlikte, bu ağaç yemişi, alerjik bireylerde orta ila şiddetli IgE aracılı reaksiyonları tetiklemekten de sorumludur. Antep fıstığı alerjisi ile kaju alerjisi arasında bir bağlantı vardır ve genel olarak alerjik olan kişiler bu iki yemişe karşı tepki verirler. Diğer kuruyemişlerde olduğu gibi, Antep fıstığı alerjisinin yaygınlığı küresel ölçekte gittikçe artış göstermektedir. Şu ana kadar, Antep fıstığı için resmi olarak listelenen beş alerjenik protein vardır. Bu proteinler şunlardır; Pis v 1, Pis v 2, Pis v 3, Pis v 4 ve Pis v 5. Kuruyemiş alerjileri potansiyel olarak yaşamı tehdit eden ciddi alerjik reaksiyonlardır. Antep fıstığı alerjisi olan birinin çok az miktarda Antep fıstığına maruz kalması bile alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Bazı kişilerde Antep fıstığını solumak dahi alerjik reaksiyona neden olabilir. 

Antep Fıstığı Alerjisinin Belirtileri

Antep fıstığı alerjisinin belirtileri, genellikle Antep fıstığına maruz kaldıktan hemen sonra ortaya çıkar. Bu alerjinin belirtileri hayatı tehdit eden sistemik bir reaksiyon olan anafilaksiye neden olabilir. Antep fıstığı alerjisinin belirtileri diğer kuruyemiş alerjisi belirtileri ile aynıdır. Antep fıstığı alerjisinin belirtileri şunlardır:

-Dudaklarda karıncalanma hissi,

-Ağız, kulak ve gözlerde kaşıntı,

-Oral alerji sendromu belirtileri (belirtiler ağız çevresinde meydana gelir ve kendiliğinden geçme eğilimi gösterir),

-Kontakt dermatit,

-Boğazda sıkışma hissi,

-Ürtiker (kurdeşen),

-Anjiyoödem,

-Alerjik konjunktivit,

-Astım semptomları,

-Karın ağrısı,

-İshal,

-Kusma,

-Anafilaksi.

Anafilaksi çok ciddi bir durumdur ve acil tıbbi müdahale edilmesi gerekir. Tedavi edilmeyen anafilaksi ölüme neden olabilir. Anafilaksi belirtileri arasında; kan basınca ani düşüş, hızlı veya zayıf kalp ritmi, baş dönmesi ve bayılma gibi belirtiler vardır. 

Antep Fıstığı Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Antep fıstığı yedikten sonra ya da dokunduktan sonra herhangi bir belirti yaşamanız durumunda vakit kaybetmeden bir alerji uzmanı ile görüşmeniz gerekir. Alerji uzmanınız alerjinizin net teşhisi ce alerjinize neden olan maddeyi saptamak için kapsamlı bir test yapacaktır. Potansiyel olarak hayati risk oluşturan Antep fıstığı alerjisinin şiddeti etkili bir alerji testi ile ölçülmelidir. Alerji uzmanınız bu doğrultuda alerjinizin şiddetini ölçmek ve alerjinizin moleküler yayılımını gözlemlemek için moleküler alerji testi yapabilir. Moleküler alerji testi kapsamlı ve etkili bir alerji testidir. Bu test, alerjinizin şiddetini belirleyerek alerjik şok eğilimini ölçecektir. Alerjiniz alerjik şok eğilimi gösteriyorsa eğer, alerji uzmanınız her zaman yanınızda taşımanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörün kullanım detayları ile ilgili alerji uzmanınız size eğitim verecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?