Patates Alerjisi

Yaygın olarak yetiştirilen bir tarım ürünü olan patates, kahvaltıdan akşam yemeğine kadar her öğünde kullanılan bir besindir. Ayrıca çeşitli atıştırmalık yiyecekler yapmak için de kullanılır. Bazı kişilerde patatese karşı alerjik bir reaksiyon gelişir. Patates alerjisi hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyebilir. Patates alerjisi her yaşta ortaya çıkabilecek bir alerjidir. Patates alerjisine sahip kişiler hem çiğ hem de pişmiş patatese tepki gösterebilir. Patateslere alerjiniz varsa, bağışıklık sisteminiz içlerindeki proteinleri, alkaloidleri ve diğer maddeleri potansiyel olarak tehlikeli istilacılar olarak algılar. Onlarla savaşmak için vücudunuz aşırı miktarda histamin ve antikor üretir. Bu iç mücadele, rahatsız edici ve hatta tehlikeli bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Patates alerjisinin belirtileri hafiften ciddiye kadar değişiklik gösterebilir. Cildi, solunum sistemini ve sindirim sistemini etkileyebilirler. Patates alerjisi, anafilaksi adı verilen yaşamı tehdit eden bir reaksiyonu da tetikleyebilir.

Patates Alerjisinin Belirtileri

Patates alerjisinde belirtiler, patatese dokunduktan ya da patatesi yedikten hemen sonra ortaya çıkabilir. Reaksiyonun ortaya çıkması nadir de olsa bazı durumlarda birkaç saat sonra ortaya çıkar. Patatesleri keserken veya soyarken ellerinizde kızarıklık yaşayabilirsiniz. Patates içeren bir yiyecekten küçük bir ısırık alırsanız, dudaklarınızda da bir karıncalanma hissi hissedebilirsiniz. Patates alerjisinin tipik belirtileri şu durumları içerebilir:

-Kaşıntılı cilt veya egzama benzeri döküntü,

-Kurdeşen,

-Hapşırma,

-Burun akıntısı,

-Sulu, şişmiş veya kaşıntılı gözler,

-Ağız veya boğazda kaşıntı,

-Ağız, dil veya boğazda şişme

-Nefes almada zorluk

-Dudaklarda karıncalanma

-Kalp ritminde hızlanma,

-Hırıltılı solunum,

-Kusma,

-İshal,

-Kan basıncında düşüş,

-Anafilaksi.

Anafilaksi şiddetli bir reaksiyondur ve hayatı tehdit eder. Ciddi belirtilerin meydana geldiği anafilaksi, yani alerjik şok tedavi edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir. 

Patates Alerjisinde Çapraz Reaksiyon

Patates, itüzümü bitki ailesinin bir üyesidir. Solanaceae bitki ailesi olarak da adlandırılan bu bitki, birçok sebze ve bitkiyi içerir. Patates alerjiniz varsa, bu ailedeki diğer bitkilere de alerjiniz olabilir. Bazen yiyecek dışındaki bir maddeye karşı alerji, sizi patates alerjisi gibi bir gıda alerjisine karşı daha duyarlı hale getirir. Buna çapraz reaktivite denir. İki farklı şey benzer proteinleri paylaştığında ortaya çıkar. Huş ağacı polenine alerjiniz varsa, çiğ patatese de alerjiniz olabilir. Diğer çapraz reaktif alerjiler arasında çimen poleni, lateks ve pişmiş patates bulunur.

Patates Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi, 300 alerjene ve bileşene bakabilen, etkili ve kapsamlı bir alerji testidir. Moleküler alerji testinin etkinliğinden dolayı alerji uzmanınız patates alerjinizin riskini ortaya koymak için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Alerjik şok riskini de saptayabilen moleküler alerji testi, çapraz reaksiyonu da belirler ve patates dışında duyarlı olabileceğiniz alerjenler konusunda da bilgi sunar. Patates alerjiniz, alerjik şok eğilimi gösteriyorsa eğer alerji uzmanınız her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. adrenalin oto enjektörü, anafilaksi gibi şiddetli bir reaksiyonun tedavisinde kullanılacak etkili bir tedavi yöntemidir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?