Fasulye Alerjisi

Fasulye, baklagiller ailesinden olan ve dünya mutfağında yaygın olan kullanılan bir besindir. Fasulye önemli bir protein kaynağıdır. Ancak bazı proteinler aynı zamanda alerjik reaksiyonlara da neden olabilir. Fasulyede bulunan bazı proteinler de bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olmaktadır. Bağışıklık sisteminin fasulyede bulunan maddeleri zararlı olarak algılaması alerjinin oluşma nedenidir. Bağışıklık sistemi daha sonra bu zararlı maddeler ile savaşmaya başlar ve bunun için antikor, histamin ve çeşitli kimyasallar salgılar. Bu kimyasalların salgılanması da alerjik reaksiyon belirtilerini meydana getirir. Bu belirtiler arasında kurdeşen ve deri reaksiyonları en sık görülen belirtilerdir. Çocuklarda ise bu belirtileri alerjik rinit ve astım izler. Fasulye alerjisi belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterebilir. 

Fasulyenin Özellikleri

Fasulye, hayvan yemi olarak da kullanılabilen, çiçekli bitki familyası Fabaceae’nin birkaç cinsinden birinin tohumudur. Fasulyenin yaşam döngüsü yıllıktır. Fasulye, çeşitli pişirme yöntemlerinde dünya mutfağında pek çok yemekte kullanılır. Fasulye içerdiği, protein, folat, antioksidan açısından da zengindir ve bunların yanı sıra kalp ve bağırsak sağlığına da faydalıdır. Fasulye baklagillerdendir ve birden fazla çeşidi vardır. Fasulyenin yaygın çeşitleri şunlardır: Lima fasulyesi, kara fasulye, kırmızı fasulye, börülce, soya fasulyesi, lacivert fasulye ve barbunya. 

Fasulye Alerjisi Belirtileri

Fasulye alerjisinin belirtileri bazı kişilerde hafif bazı kişilerde ise şiddetli olabilir. Fasulye alerjisinin belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye değişiklik göstermesi ile birlikte belirtiler şunları içerir:

-Ağızda kaşıntı veya karıncalanma hissi,

-Kurdeşen veya kızarıklık,

-Kusma, mide ağrısı,

-Kramplar,

-Şişme,

-Hırıltılı solunum.

Fasulye Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Fasulye alerjisi, teşhis etmesi nispeten zor bir alerjidir. Bu sebeple kapsamlı bir test ve değerlendirme yapılması önemlidir. Moleküler alerji testi, fasulye alerjisini net bir şekilde ortaya koyabilecek kapsamlı bir alerji testidir. Moleküler alerji testinde, fasulyeye alerjinizin olup olmadığının net bilgisi saptanabilirken alerjiniz varsa eğer alerjinizin şiddetli de belirlenebilir. Moleküler alerji testi ile alerjiye sebep olan bileşen belirlenebilir. Alerjik bileşenin türüne göre de, alerjinin nedeni, alerjinin şiddeti ve çapraz reaksiyon durumu net bir şekilde belirlenebilir. Moleküler alerji testi manuel bir test yöntemidir. Bu sebeple moleküler alerji testinin alerji uzmanları tarafından değerlendirilmesi ve incelenmesi en sağlıklı sonucu verecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?