Darı Alerjisi

Darı, arpa, yulaf, pirinç veya buğday gibi ot ailesine ait bir bitkidir. Darı, bazı kişilerde şiddetli bir alerjik reaksiyona neden olabilen bir bitki çeşididir. Darı yutmanın ardından çok sık olmamakla birlikte anafilaktik reaksiyonlara neden olan durumlar yaşanabilir. Darıya karşı gelişen alerjik reaksiyon nadirdir ancak darı alerjisi olan kişilerde çok ciddi belirtiler olabilir. Darıya karşı alerjisi olan kişilerde darıyı solumak astıma ve darıyı içeren yiyeceklerin yenmesi anafilaksiye neden olabilir. Kuş bakıcılarında da soluma yoluyla darıya karşı duyarlılık gelişebilir ve bu durum besin alerjisine neden olabilir. Darı alerjisinin belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir ve şu durumları içerir:

-Gözlerde şişme,

-Gözlerde enfeksiyon,

-Hırıltılı solunum,

-Karın ağrısı,

-Boğazda sıkışma,

-Şiddetli kaşıntı,

-Nefes almada zorluk,

-Boğazda kaşıntı,

-Yüzde şişlik,

-Solunum yollarında daralma,

-Dilin şişmesi

-Kurdeşen,

-Astım belirtileri,

-Anafilaksi.

Anafilaksi çok ciddi bir reaksiyondur ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Tıbbi müdahale edilmeyen anafilaksi hayati risk oluşturur ve ölüme sebep olabilir. 

Darının Özellikleri

Darı, Poaceae familyasına ait olan ve genellikle çim familyası olarak bilinen bir tahıldır. Afrika ve Asya’da yaygın olarak tüketilmektedir. Darı glutensiz olduğu ve yüksek protein, lif, antioksidan içeriğe sahip olduğu için gittikçe popülerleşmiştir ve dünya genelinde tüketilen bir besin haline gelmiştir. Darı, küçük, yuvarlak bir tam tahıldır. Eski tahıl olarak kabul edilen darı, hem insan tüketimi hem de çiftlik hayvanları ve kuş yemi için kullanılır. Darı, kuraklık ve haşere direnci dahil olmak üzere diğer mahsullere göre birçok avantaja sahiptir. Aynı zamanda zorlu ortamlarda ve daha az verimli topraklarda da yetişebilir. Darının bu faydaları genetik bileşiminden ve fiziksel yapısından kaynaklanır. Tüm darı çeşitleri Poaceae familyasına ait olmakla birlikte renk, görünüm ve tür bakımından farklılık gösterirler. Darı aynı zamanda küçük ve büyük darı olarak iki kategoriye ayrılır. 

Darı Alerjisi ve Çapraz Reaksiyon

Çapraz reaksiyon alerjisi olan kişilerde, bağışıklık sisteminin benzer proteinleri aynı olarak görmesi ve bu duruma tepki vermesi sonucu oluşur. Pirinç, buğday, mısır ve darı arasında çapraz reaksiyon gözlemlenmiştir. Çapraz reaksiyonda belirtileri oral alerji sendromu belirtileri olabilir. Oral alerji sendromunda belirtileri ağız çevresinde meydana gelir ve kısa sürede kendiliğinden geçer.

Darı Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testinin Önemi

Darı alerjisi nadir görülen bir alerjidir ancak sonuçları ciddi olabilir. Şiddetli bir alerji olan darı alerjisinin teşhis edilmesi oldukça önemlidir. Darı alerjisinin teşhisinde moleküler alerji testi kullanılması, alerjinin şiddetinin ölçülebilmesi açısından önemlidir. Moleküler alerji testi, darı alerjisine alerjiye sebep olan bileşenleri net bir şekilde ortaya koyabilen kapsamlı bir testtir. Bunun yanı sıra moleküler alerji testi ile çapraz reaksiyon durumlarına bakılır ve alerjinin gerçek bir alerji olup olmadığı konusu da netlik kazanır. Darı alerjiniz şiddetliyse ve ciddi reaksiyonlara neden olma eğiliminde ise alerji uzmanınız size bir epinefrin oto enjektör reçete edecektir. Bu enjektör alerjik reaksiyon ciddi olduğu durumlarda acil tedavi için kullanılır. Alerji uzmanınız oto enjektörün kullanım detayları ile ilgili size detaylı bir bilgilendirme sağlayacaktır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?