Yumurta Beyazı Alerjisi

Yumurta alerjisi, genel olarak bebeklik ve çocukluk çağında görülen en yaygın besin alerjilerinden biridir. Bağışıklık sisteminin yumurtada bulunan proteinleri zararlı olarak algılaması ve bu proteinlere tepki vermesi alerjik reaksiyonu oluşturur. Bağışıklık sistemi bu maddeler ile savaşmak için antikor ve histamin üretir. Histamin gibi kimyasalların salınması alerjik reaksiyon belirtilerini ortaya çıkarır. Yumurtanın hem sarısı hem de beyazı alerjik reaksiyona neden olabilecek proteinler içerir. Ancak çoğu insanda yumurtanın beyazına karşı alerjik reaksiyon gelişir. Bu durumun nedeni ise yumurta beyazında daha fazla protein olmasından kaynaklanır. Yumurta beyazı alerjisinde, yumurta piştikten sonra alerji gerçekleşmeyebilir. Yumurta beyazındaki protein ısıya dayanıklı değildir. Ancak bu durum değişkenlik gösterebildiği için yumurta alerjisi olan kişilerin, yumurta tüketmeden önce alerji uzmanlarından onay almaları gerekmektedir. 

Yumurta Alerjisinde Risk Faktörleri

Bazı etmenler, yumurta alerjisi geliştirme riskini artırır. Bu etmenlerin bulunması mutlaka yumurta alerjisi oluşacağı anlamına gelmemekle birlikte yumurta alerjisi olasılığını artırır. 

Atopik dermatit: Cilt reaksiyonları olan çocukların, cilt problemi olmayan çocuklara göre besin alerjisi geliştirme olasılığı daha fazladır. 

Aile öyküsü: Ebeveynlerden birinde alerjik bir rahatsızlığın olması, çocukta da besin alerjisi olasılığını artırır.  

Yaş: Yumurta alerjisi en çok çocuklarda görülür. Yaşla birlikte sindirim sistemi olgunlaşır ve alerjik gıda reaksiyonlarının ortaya çıkması daha az olasıdır.

Yumurta Beyazı Alerjisinin Belirtileri

Yumurta beyazı alerjisi reaksiyonları kişiden kişiye değişir ve genellikle yumurtaya maruz kaldıktan hemen sonra ortaya çıkar. Yumurta alerjisi belirtileri şu durumları içerebilir:

-Deri iltihabı veya kurdeşen,

-Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve hapşırma,

-Kramplar, bulantı ve kusma gibi sindirim belirtileri

-Öksürük, hırıltılı solunum, göğüste sıkışma veya nefes darlığı gibi astım belirtileri,

-Anafilaksi.

Anafilaksi çok şiddetli bir durumdur ve acil tedavi gerektirir. Hayati risk oluşturan anafilaksi durumunda şu belirtiler meydana gelir:

-Boğaz şişmesi veya boğazınızda nefes almayı zorlaştıran bir yumru dahil olmak üzere solunum yollarının daralması,

-Karın ağrısı ve krampları,

-Hızlı nabız,

-Baş dönmesi, sersemlik veya bilinç kaybı olarak hissedilen kan basıncında şiddetli düşüş ile şok.

Yumurta Beyazı Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Yumurta alerjisi, yumurtanın beyazı veya sarısındaki proteinlere tepkinin bir sonucu olarak meydana gelebilir. En yaygın besin alerjilerinden biri olan yumurta alerjisi, hayati risk oluşturan bir durum olan anafilaksiye neden olma eğiliminde olabilir. Bu sebeple alerji uzmanınız yumurta alerjisinin detaylı teşhisini yapmak için kapsamlı bir alerji testi yapabilir. 300 alerjeni ve bileşeni saptayabilen moleküler alerji testi, yumurta alerjisinde alerjinin yumurtanın sarısına mı ya da beyazına mı olduğunu belirleyecektir. Alerjinin şiddetini de ölçebilen moleküler alerji testi, alerjik şok yani anafilaksi eğilimini de ortaya koyacaktır. Alerjiniz şiddeti olma eğilimindeyse kaçınmanız gereken durumlar ve besinler hakkında alerji uzmanınız sizi bilgilendirecektir. Ayrıca şiddetli durumlarda kullanabilmeniz için adrenalin oto enjektörü reçete edecek olan alerji uzmanınız, bu ilacın kullanım detaylarını de size aktaracaktır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?