Şeftali Alerjisi

Şeftali, Rosaceae familyasına ait sert çekirdekli bir meyvedir. Bu aile en çok tüketilen elma, armut, çilek ve çekirdekli meyveler, kayısı, erik ve kiraz gibi birçok meyveyi kapsar. Bu meyveler, ergenlerde ve yetişkinlerde gıda alerjik reaksiyonlarında en sık yer alan gıdalardır. Bu alerji türünde, kadınlar erkeklerden iki kat daha fazla etkilenir. Şeftalinin başlıca alerjeni, huş ağacı poleni ile çapraz reaksiyona giren 9 kDa (kiloDalton) boyutlu bir protein olan Pru p 3’tür. Şeftali alerjisi, Prunoideae alt ailesindeki Rosaceae ailesindeki diğer taze meyvelerle birlikte sıklıkla görülmektedir. Bunlara kiraz, şeftali, kayısı ve erik dahildir. Bu taze meyvelerin yenmesi, oral alerji sendromuna yol açabilir. Oral alerji Semptomlar dudaklarda, dilde, damakta, boğazda hafif şişme ile birlikte veya tek başına ağızda kaşıntı olarak ortaya çıkar.  

Şeftali Alerjisinin Belirtileri

Şeftaliye alerjisi olan hastaların çoğu, meyveyi yedikten 5-15 dakika sonra, hatta çiğneme ve yutma sırasında ağız ve boğazda kaşıntı, dudaklarda kaşıntı, kızarıklık ve şişlik fark eder. Bu belirtiler 15 ila 60 dakika sonra nükseder. Bu durum oral alerji sendromu olarak bilinir. Oral alerji sendromunun belirtileri hafiftir. Şeftali alerjisinin bazı belirtileri şunlardır:

-Kızarıklık,

-Kurdeşen,

-Kaşıntı,

-Mide bulantısı, kusma,

-Karın ağrısı,

-İshal,

-Kramplar,

-Burunda kaşıntı hissi,

-Hapşırma,

-Öksürük,

-Hırıltı,

-Alerjik rinit,

-Anafilaksi.

Anafilaksi çok ciddi bir durumdur ve acil müdahale edilmesi gerekir. Anafilaksinin belirtileri ise şunlardır:

-Kan basıncında ani düşüş,

-Hızlı, zayıf veya düzensiz kalp ritmi,

-Bilinç kaybı,

-Konuşma bozukluğu,

-Baygınlık,

-Boğazdaki şişlikten dolayı nefes almada zorluk ve yutma güçlüğü.

Anafilaksi durumunda alerji uzmanız eğer adrenalin oto enjektörü reçete etmişse bu enjektörü hemen kullanmanız gerekir. Anafilaksi bazen birkaç saat sonra tekrarlayabilir. Anafilaksi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gereklidir. 

Şeftali Alerjisi ve Çapraz Reaksiyon

Huş ağacı polenine alerjisi olan hastalarda şeftali alerjisi görülmektedir. Bu kişilerde genellikle Rosaceae meyveleri (elma en sık ilişkili olanıdır), fındık ve çoğunlukla kereviz ve havuç içeren başka bitki besin alerjileri de görülür. Huş ağacı poleni alerjisine bağlı tüm bu bitki besin alerjilerinin benzer belirtileri ve gelişimi vardır. Besin alerjisi, huş ağacı poleni alerjisinin bir sonucudur. Hastaların önce huş ağacı poleninin bazı proteinlerine alerjisi olur ve gıdalardaki benzer alerjenlere ikincil tepki verirler (çapraz reaksiyon). Bu durum sadece ağız ve boğazda lokal temas reaksiyonlarına neden olabilir. Bununla birlikte huş ağacı olmayan bölgelerde şeftali alerjisi daha şiddetlidir. Hastaların çoğunun ağızdan semptomları vardır, ancak kurdeşen (ürtiker) ve anafilaksi gibi genel reaksiyonlar hastaların üçte birinden fazlasında görülür. Tüm hastalar kabuğu ile yenildiğinde taze şeftaliye tepki verirken, bazı kişiler ise soyulmuş meyvenin yenmesini tolere edebilir. İşlenmiş şeftali içeren yiyecekler de genellikle alerjik reaksiyonlara neden olur.

Şeftali Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Şeftali alerjisine neden olan birden fazla durum olabilir. Şeftali alerjisinin şiddeti de alerjiye neden olan alerjene göre değişiklik gösterir. Bu sebeple şeftali alerjisinin teşhisinde, alerjinin nedenini net bir şekilde belirlemek için alerji uzmanınız kapsamlı bir moleküler alerji testi yapabilir. Moleküler alerji testinde kan örneğiniz alerji uzmanları tarafından incelenir ve yorumlanır. Bu test ile alerjinizin bileşeni, alerjinize neden olan alerjen, alerjinizin moleküler yayılımı, alerjinizin şiddeti gibi tüm durumlar incelenir. Tedavinizde uygulanacak yöntem de moleküler alerji testi neticesinde netlik kazanır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?