Elma Alerjisi

Elma, taze ve işlenmiş meyve olarak tüketildiği gibi meyve sularında, reçellerde ve daha pek çok yiyecekte de kullanılmaktadır. Taze meyve ve sebzelere karşı diğer birçok alerji gibi elma alerjisi de iki farklı şekilde olabilir. Huş ağacı polenine alerjisi olan kişilerin elmaya karşı alerjisi olma durumu da olabilir. Bunun sebebi huş ağacı poleni proteini ve elmada bulunan proteinin benzer olmasıdır. Bu durum genellikle çiğ elma tükettikten sonra 5 ile 15 dakika içinde ortaya çıkan ve oral alerji sendromu olarak adlandırılan bir durumdur. Oral alerji sendromunda belirtiler lokaldir ve ağız çevresini içerir. Bu alerji türünde elmayı pişirerek yemek genellikle alerjik reaksiyona neden olmaz ve alerjen ısıya dayanamaz. Elma alerjisini bir diğer türünde ise şeftaliye alerjisi olan kişilerde görülür.  Bu kişiler, şeftali ve elmadaki alerjenler arasındaki benzerlikten dolayı elmaya karşı bir reaksiyon gösterirler. Belirtiler oral alerji sendromunu içermekle birlikte daha değişik ve şiddetli belirtiler bu tür bir alerjide gelişebilir. Meyve piştiğinde de alerjik reaksiyon oluşur. Elma alerjisinin bu türüne sahip olan kişiler, elmayı kabuğu ile yediğinde daha şiddetli tepkiler verir. Ayrıca şeftali, kiraz, fındık ve ceviz gibi sert kabuklu yiyecekler, yer fıstığı, erik gibi yiyeceklere de olumsuz tepkiler geliştirme eğilimindedirler. Bu tür bir alerjiye neden olan protein dayanıklıdır ve işlenmiş gıdalarda da hayatta kalır. Sonuç olarak bu tür alerjisi olan kişiler işlenmiş, pişmiş ya da içinde elma bulunan herhangi bir şeyi yiyemezler. 

Elma Alerjisi Belirtileri

Elma alerjisinin belirtileri ve şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir; belirtiler bazı kişilerde hafif olabilirken bazılarında ise şiddetli olur. Belirtiler genel olarak elma yedikten kısa süre sonra ortaya çıkar.

Elma alerjisinin belirtileri şu durumları içerebilir:

-Ağızda, dudaklarda ve ağız çevresinde kaşıntı,

-Dudaklarda şişme,

-Boğazda veya boğazın arkasında kaşıntı,

-Göz kapaklarında şişme,

-Mide ağrısı ya da kramp,

-Kurdeşen, deri döküntüsü,

-Kan basıncında ani düşüş,

-Hava yollarında daralma,

-Nefes darlığı,

-Hırıltılı solunum,

-Yutma güçlüğü,

-Anafilaksi.

Elma Alerjisi ve Çapraz Reaksiyon

Huş ağacı poleni alerjisi olan kişilerde, elma, armut, şeftali, kiraz, kayısı, erik ve çilek gibi meyvelere karşı da alerjik bir tepki meydana gelebilir. Bu durumun oluşmasının nedeni, bağışıklık sisteminin benzer yapıda olan huş ağacı poleninin proteini bu meyvelerde bulunan proteinler aynı olarak algılamasıdır. Bu durumunun neticesinde çapraz reaksiyon adı verilen durum ortaya çıkar. 

Elma Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Elma alerjisinin teşhisinde moleküler alerji testi kullanılması faydalı olacaktır. Çünkü elma alerjisinde alerjiye neden olan alerjenin belirlenmesi alerjinin tedavisi konusunda bilgiler verecektir. Elma alerjisi iki farklı sebepten kaynaklanabilir ve bu iki farklı nedenin belirtileri çok farklı olabilir. Moleküler alerji testi elma alerjisine neden olan alerjeni net bir şekilde ortaya koyabilecek kapsamlı ve etkili bir alerji testidir. Bunun yanı sıra moleküler alerji testi çapraz reaksiyonu da ortaya koyacaktır. Moleküler alerji testiyle alerjiniz daha kapsamlı incelenmiş olup tedavinizin hangi doğrultuda yapılacağı konusu da netlik kazanacaktır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?