Venüs İstiridyesi Alerjisi

Kabuklu deniz ürünlerine karşı gelişen alerjik reaksiyonlar yaygın alerjilerdir ve bu alerjilerin görülme oranı gitgide artmaktadır. İstiridyenin tüketim sıklığının artması beraberinde alerjik reaksiyonları da getirmiştir. Bağışıklık sisteminin Venüs istiridyesinde bulunan bazı proteinleri zararlı olarak algılaması alerjiye zemin hazırlayan başlıca nedendir. Bu proteinlerle karşılaşan bağışıklık sistemi, histamin adı verilen kimyasalları salgılar ve reaksiyon meydana gelir. Venüs istiridyesi alerjisi her yaştan kişide görülebilir ve ömür boyu sürme eğilimi gösterir. Kabuklu deniz ürünlerine karşı gelişen alerjiler ciddi alerjiler olarak nitelendirilir, durum Venüs istiridyesi alerjisinde de aynıdır. 

Venüs İstiridyesinin Özellikleri

Venüs istiridyesi, genellikle yenilebilir olanlar olmak üzere, yakından ilişkili bir dizi çift çenetli yumuşakçaların ortak adıdır. Yumuşak bir gövdeyi çevreleyen esnek bir menteşe ile birleştirilmiş iki sert kabuktan oluşan yapıları ile tanınabilirler. Türe bağlı olarak, istiridye, en büyük varyantlar için 1 veya 2 santimetre ile 15 santimetre arasında değişir. Venüs istiridyesi binlerce yıldır insanlar tarafından tüketilen bir besin kaynağıdır. Bütün istiridye taze ve canlı veya bazen dondurulmuş olarak mevcuttur. Kabuklu form (her iki kabuk da çıkarılmış halde) taze, dondurulmuş veya konserve olarak yaygın olarak bulunur. İstiridye çiğ yenir, buharda pişirilir, haşlanır, pişirilir veya kızartılır. Venüs istiridyesi protein bakımından yüksektir, yağ oranı düşüktür ve aynı zamanda mükemmel bir demir, çinko, selenyum ve B12 vitamini kaynağıdır.

Venüs İstiridyesi Alerjisi Belirtileri

Venüs istiridyesi alerjisi belirtileri, diğer deniz ürünleri alerjilerinin belirtileri ile aynıdır. Bu belirtiler çok şiddetli olabilirken bazı kişilerde hafif de olabilir. Belirtiler, istiridyeye maruz kaldıktan çok kısa süre sonra ortaya çıkar ve şu durumları içerir:

-Kaşıntı, kızarıklık, deri döküntüsü,

-Egzama, kurdeşen,

-Hırıltılı solunum, nefes almada zorluk,

-Vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelen şişlik,

-Mide bulantısı, kusma, ishal,

-Hızlı nabız,

-Kan basıncında ani düşüş,

-Baş dönmesi, baygınlık,

-Anafilaksi (alerjik şok olarak da bilinen ciddi ve şiddetli bir şok durumu).

Venüs İstiridyesi Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Deniz ürünleri alerjileri ciddi alerjiler olduğu için teşhisinin detaylı bir şekilde yapılması faydalı olacaktır. Bu sebeple alerji uzmanınız sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Kan örneğinizin detaylı bir şekilde incelenmesine dayanan moleküler alerji testi, 300 alerjene ve bileşene bakabilen kapsamlı bir alerji testidir. Alerjinize neden olan maddeyi saptayarak bu maddenin bileşenlerini inceleyen bu test aynı zamanda alerjinizin şiddetini de ölçebilen etkili bir testidir. Alerjiniz şiddetliyse, yanınızda bulundurmanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir alerji uzmanınız. Bu enjektör oluşabilecek ciddi durumların acil tedavisinde kullanılması gereken bir ilaçtır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?