Pirinç Alerjisi

Pirinç veya pirinç ürünlerini tükettikten sonra fiziksel bir reaksiyon yaşıyorsanız, pirince karşı alerjiniz olabilir. Pirinç alerjisinden sorumlu başlıca alerjenler 9-, 14-, 31 –kDa protein bantlarıdır. Bu maddeler un, yağ ve süt gibi çeşitli formlarda bulunur. Pirinç alerjisi gittikçe yaygınlık gösteren bir alerji türüdür. Özellikle Japonya’da pirinç alerjisi yaygın olarak görülür. Bağışıklık sisteminin pirinçte bulunan proteinleri zararlı olarak algılaması alerjinin oluşmasını sağlar. Bağışıklık sistemi zararlı olarak gördüğü bu maddeler ile savaşa girer ve bunun neticesinde antikor ve histamin gibi kimyasallar salgılar. 

Pirinç Özellikleri

Pirinç bir tahıl tanesi olarak özellikle Asya ve Afrika’da en çok tüketilen temel bir besin kaynağıdır. Pirinç, insan beslenmesi ve kalori alımı açısından en önemli gıda ürünlerinden biridir ve dünya çapında insanlar tarafından tüketilen kalorinin beşte birinden fazlasını sağlar. Pek çok pirinç çeşidi vardır ve pirincin hazırlanması mutfaklar arasından farklılık gösterebilir. 

Pirinç Alerjisi Belirtileri

Pirinç alerjisinin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde hafif belirtileri olabilirken bazı kişilerde ise şiddetli belirtiler meydana gelebilir. Pirinç alerjisinin hafif belirtileri şu durumları içerebilir:

-Deri ile ilgili belirtileri,

-Atopik dermatit,

-Kurdeşen,

-Egzama,

-Deride şişme,

-Deride kaşıntı ve dökülme,

-Gastrointestinal belirtiler,

-Mide bulantısı ya da kusma,

-Karın krampları,

-İshal,

-Solunum yolu semptomları,

-Astım.

Pirinç alerjisinin şiddetli alerjik reaksiyon belirtileri şunları içerir:

-Nefes almada zorluk,

-Boğazda şişme,

-Yutma problemi,

-Hava yollarının daralması,

-Kan basıncında ani düşüş,

-Baş dönmesi,

-Bilinç kaybı,

-Anafilaksi. 

Anafilaksi çok ciddi bir durumdur ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Müdahale edilmeyen anafilaksi hayati risk oluşturur ve ölüme sebep olabilir. 

Pirinç Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Pirinç alerjisi, ciddi reaksiyonlara neden olabilecek bir alerjidir. Bu sebeple pirinç alerjisinde doğru teşhis oldukça önemli ve gerekli olmaktadır. Alerji uzmanınız pirinç alerjinizin teşhisi için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Pirinçte bulunan ve alerjik reaksiyona neden olabilen birden fazla sayıda madde bulunur. Moleküler alerji testi pirinç alerjisinde, alerjiye neden olan maddeyi tam olarak saptayabilen etkili ve kapsamlı bir alerji testidir. Alerjinizin nedeninin belirlenmesinin yanı sıra moleküler alerji testi aynı zamanda belirtilerinizin şiddetini de ölçümleyebilir. moleküler alerji testi, alerjinize tam olarak hangi maddenin neden olduğunu ve alerjinizin şiddetli olma eğilimini ortaya koyarak doğru tedaviyi almanızı da sağlar. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?