Maya Alerjisi

Maya, duyarlı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilen bir maddedir. Mayanın kullanım alanı, dünya genelinde yaygınlık göstermektedir. Özellikle ekmek yapımında ve unlu mamullerde kullanılan maya, bağışıklık tepkisine neden olabiliyor. Bağışıklık sisteminin, mayada bulunan bazı maddeleri zararlı olarak algılaması, alerjik bir tepki vermesine neden oluyor. Tüm alerjilerde olduğu gibi maya alerjisi de bağışıklık sistemi bu durumla mücadele etmek için histamin gibi kimyasallar üretiyor. Histamin salınımı, alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Mayada bulunan 9 alerjen karakterize edilmiştir. Bunlar; siklofilin, profilin, glukosidaz ve 46-51 kDa proteini, bir enzim ve en önemli alerjen olan Sac c Enolase. 

Mayanın Özellikleri

Maya, tomurcuklanarak veya bazı durumlarda bölünerek çoğalan tek hücreli bir mantardır. İnsanlar tarafından binlerce yıldır, genellikle ekmek pişirmek, bira, şarap ve diğer alkollü içeceklerin hazırlanmasında kullanılmaktadır. Her iki işlem için de aynı tür maya kullanılır, ancak farklı türler ve alt türler de yaygın olarak kullanılmaktadır. Karbonhidratların parçalanmasından enerji elde etmek için maya, karbondioksit (CO2) ve alkol (etanol) vererek şekerleri fermente eder. Karbondioksit, hamurda küçük kabarcıklar halinde tutulur ve sonuç olarak yükselir. Bira ve şarap yapımında alkol önemli bir üründür, ancak bira ve şampanyada karbondioksit de kullanılabilir. Bazı pazarlarda, özellikle Avustralya ve Birleşik Krallık’ta, bira mayasından belirli insan gıda maddeleri geliştirilmiştir.

Maya Alerjisi Belirtileri

Maya alerjisinin belirtileri, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı kişilerde belirtiler daha şiddetli olabilmektedir. Maya alerjisinin tipik belirtileri şunlardır:

-Karın şişmesi,

-Nefes almada zorluk,

-Baş dönmesi,

-Eklem ağrısı.

Maya alerjisinin bazı belirtileri şiddetlidir ve acil tedavi gerektirir. 

Maya Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Maya, içerisinde birçok alerjen bulundurmasına rağmen nadir görülen alerjilerden biridir. Maya alerjisinin nadir görülmesi, standart alerji testleri ile teşhisini zorlaştırabilir ve akla gelmeyebilir. Bu sebeple alerji uzmanınız, alerjinizin teşhisi için kapsamlı bir test yapacaktır. Moleküler alerji testi, nadir görülen alerjiler de olmak üzere, yüzlerce alerjeni tespit edebilen kapsamlı bir testtir. Maya alerjisinin teşhisinde de moleküler alerji testi kapsamlı olması nedeniyle etkili bir teşhis yöntemi olacaktır. Alerjinin moleküler yayılımını inceleyen bu test aynı zamanda alerjinin şiddeti konusunda da bilgi sağlar. Çapraz reaksiyonu da inceleyen moleküler alerji, kaçınmanız gereken diğer durumlar hakkında da bilgi verir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?