İncir Alerjisi

İncir veya incir bitkileri ile deri teması aşırı duyarlı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. İncir ağacının yaprak ve kök özsuyu tipik olarak olgunlaşmamış meyveye ve ağacın diğer kısımlarına göre daha fazla alerjik reaksiyona neden olur. Et yumuşatıcı yapmak, yağlamak ve içecekleri berraklaştırmak için kullanılan olgunlaşmamış meyvenin lateksinin kullanılması da alerjileri tetikleyebilir. Özellikle gıda endüstrisindeki incir hasatçıları, paketleyicileri ve çalışanları bu tür hassasiyetlere eğilimlidir. İncir ekstraktında bulunan alerjenlerin çoğu ısıtılarak kaybolsa da, bazı kişiler incirin her türüne alerjiktir. 

İncirin Özellikleri

İncir, insanlar tarafından, özellikle Batı Asya ve Akdeniz bölgelerinde binlerce yıldır yetiştirilmektedir. İncir meyveleri artık Çin, Japonya, Hindistan, Güney Afrika, Avustralya, Kuzey ve Güney Amerika’da da yetiştirilmektedir. İncir bitkileri ailesi, meyveli çeşitlerin yanı sıra süs çeşitleri ile kauçuk üreten türleri de içermektedir. Toplamda yaklaşık 700 çeşit incir çeşidi vardır. İncirin meyvesi, zamanla genişleyerek 5 cm çapında bir meyve oluşturan şişmiş bir çiçek sapından gelişir. Bazı çeşitler dış tozlaşma olmadan meyve verir, diğerleri ise meyvenin içine giren özel yaban arıları tarafından tozlanır. Yaban arısına erişim sağlayan ostiole veya delik, yağmur suyunun içeri girmesine de izin vererek, bazen bitkinin üzerindeyken incirlerin fermantasyonuna neden olabilir. İncir, kabuğu dahil bir bütün olarak taze ve çiğ olarak tüketilir. Ayrıca konserve, pilav veya kurutma yoluyla yaygın olarak kullanılır ve uzun zamandır turtalara, pudinglere, keklere, ekmeğe veya diğer unlu mamullere ve hatta dondurma karışımına eklenmiş popüler bir katkı olmuştur. Meyveler bazen şeker şurubunda muhafaza edilir veya reçel, marmelat veya salça olarak hazırlanır.

İncir Alerjisi Belirtileri

İncir alerjisi belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde belirtiler hafif olabilirken bazı kişilerde ise şiddetli olabilir. İncir alerjisinin belirtileri şunlardır:

-Öksürük,

-Burun tıkanıklığı,

-Baş ağrısı,

-Hapşırma,

-Boğaz ağrısı,

-Kaşıntı,

-Ellerde, ayaklarda ve yüzde şişme,

-Deri döküntüleri,

-Kurdeşen,

-Astım belirtileri,

-Anafilaksi.

Anafilaksi yani alerjik şok şiddetli bir reaksiyondur ve acil müdahale edilmesi gerekir. Müdahale edilemeyen anafilaksi ölüme sebep olabilir. Anafilaksi durumunda, kan basıncında ani düşüş, yutma zorluğu, nefes almada güçlük gibi belirtiler meydana gelir. 

İncir Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

İncirde alerjik reaksiyona neden olabilen birden fazla protein vardır. Alerjiye neden olan maddeyi tam olarak belirlemek için alerji uzmanınız moleküler alerji testini uygulayabilir. Moleküler alerji testi oldukça kapsamlı bir testtir ve alerji ile ilgili pek çok detayı saptayabilir. Bileşene dayalı bir test olan moleküler alerji testi ile incir alerjisine neden olan alerjen belirlenirken bunun yanı sıra çapraz reaksiyon durumu da incelenmiş olur. Alerjinin şiddeti hakkında bilgi veren bu test ile anafilaksi riski hesaplanabilir ve alerjinizin şiddeti ölçülebilir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?