Fındık Alerjisi

Fındık (Corylus avellana), alerjik reaksiyonlara yol açan yaygın ağaç yemişleri arasındadır. Kurabiye, kek, hamur işleri, çikolatalar, şekerleme ürünleri, dondurma, kahvaltılık gevrekler ve ekmek gibi pek çok gıda ürününde fındık bulunur. Fındık alerjisi iki şekilde oluşabilir. İlk tip, birincil gıda alerjisi olarak kabul edilir. Bu tür alerjisi olan bir kişi, fındıkla daha önce temas etmiştir ve bir sonraki temas için bağışıklık sisteminin fındığa karşı antikorlar üretmesine neden olmuştur. Gıda kaynaklı fındık alerjisi potansiyel olarak ciddidir; solunum güçlüğünü de içeren ciddi, yaşamı tehdit eden bir alerjik reaksiyona (anafilaksi) neden olma potansiyeline sahiptir. İkinci tip fındık alerjisi ikincil bir gıda alerjisi olarak kabul edilebilir. Bu tür alerjisi olan bir kişi, ilk olarak ağaç polenine (genellikle huş ağacı) karşı alerji geliştirir ve ardından fındığa tepki vermeye başlar. Bunun nedeni, polende bulunan bir proteinin fındıkta bulunan bir protein ile benzerliklere sahip olmasıdır. Bu durum çapraz reaksiyon olarak adlandırılır. Çapraz reaksiyondan kaynaklanan alerjik reaksiyonlar genellikle hafiftir ve ağızda kaşıntı veya şişliği içerir. Oral alerji sendromu olarak da bilinen hu durumda belirtiler ağız çevresini etkiler.  

Fındıkta Bulunan Alerjenler

Bir Bet v 1 homologu (ve majör alerjen), bir profilin, bir lipid transfer proteini, bir thaumatin benzeri protein, bir oleosin ve bir ısı şok proteini dahil olmak üzere, fındıkta çeşitli alerjenler izole edilmiş ve karakterize edilmiştir. Bu alerjenlerin bazıları aynı zamanda fındık ağacı poleninde de bulunur.

Fındık Alerjisinde Çapraz Reaksiyon

Cinsin farklı bireysel türleri arasında kapsamlı bir çapraz reaktivite beklenebilir. Fındık ve fındık ağacı poleni arasında çapraz reaksiyon meydana gelebilir.

Betulaceae familyasına ait ağaçların (örneğin, huş ağacı, kızılağaç, ela ve gürgen) yaygın olduğu yerlerde, hassaslaştırıcı polen ve fındık alerjenleri arasındaki çapraz reaktivite, gıda alerjilerinin başlıca nedeni olabilir.

Fındık alerjisi, huş ağacı polenine bağlı gıda alerjisinin yaygın bir örneği olarak kabul edilebilir.

Kivi alerjisi olan bireylerde, elma ve fındığa karşı güçlü reaksiyonlar bildirilmiş ve havuç, patates ve avokadoya orta derecede reaksiyonlar bildirilmiştir.

Pelin otu poleninin fındık alerjenleri ile çapraz reaktif olduğu da gösterilmiştir. Fındık ve macadamia fıstığı arasında kısmi çapraz reaktivite oluştuğu bildirilmiştir.

Kivi, haşhaş tohumu veya susam tohumlarına karşı alerji genellikle fındık ve una aynı anda duyarlı olan hastalarda ortaya çıkar.

Fındık Alerjisinin Belirtileri

Fındık alerjisinin diğer kuruyemiş alerjilerinin belirtileri ile aynıdır. Fındık alerjisinde belirtilerin şiddeti hem kişiden kişiye hem de alerjinin nedenine göre değişiklik gösterebilir. Fındık alerjisinin tipik belirtileri şunlardır:

-Kurdeşen veya egzama,

-Alerjik konjunktivit,

-Mide bulantısı, karın ağrısı, kusma veya ishal,

-Hırıltılı solunum, öksürük veya burun akıntısı,

-Dudaklarda, dilde veya yüzde şişme,

-Ağızda, karıncalanma, kaşıntı hissi,

-Dudakların, dilin ve boğazın şişmesi,

-Anafilaksi.

Anafilaksi şiddetli ve ciddi bir reaksiyondur. Tıbbi müdahale edilmeyene anafilaksi ölüme neden olabilir. 

Fındık Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Fındık alerjisi, detaylı bir şekilde incelenmesi gereken bir alerjidir. Ciddi alerjiler arasında yer alan bu alerji iki farklı nedenden kaynaklanabilir. Alerjinin neden kaynaklandığını bilmek tedavi ve yönetim açısından önemlidir. Bu doğrultuda alerji uzmanınız sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi; alerjinizin nedenini, moleküler yayılımını, belirtilerinizin şiddetini, alerjik şok eğilimini, çapraz reaksiyon durumunu net bir şekilde ortaya koyacaktır. 300 alerjeni ve bileşeni saptayabilen moleküler alerji testi, ceviz alerjisi dışında bir alerjiniz var ise o alerjiyi de belirleyecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?